Domowe sposoby na poprawę krążenia w nogach

Prawidłowe krążenie w kończynach dolnych ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Zaburzenia krążeniowe mogą bowiem prowadzić do ciężkości nóg, obrzęków, popękanych naczynek i żylaków. Jak poprawić krążenie krwi w nogach? Sprawdź przygotowane przez nas porady!

Wypoczynek z uniesionymi nogami

Jednym z najprostszych sposobów na to, aby poprawić krążenie w nogach, jest wypoczywanie z uniesionymi nogami. Uniesienie nóg, najlepiej ponad ciało, powoduje nasilenie spływu krwi z naczyń na skutek grawitacji.

Uniesienie nóg pozwala na szybsze zredukowanie wielu objawów, takich jak uczucie ciężkości, obrzęki i bóle nóg.

Unikanie długotrwałego siedzenia

Kolejnym sprawdzonym sposobem na to, jak poprawić krążenie krwi w nogach, jest unikanie długotrwałego siedzenia. Zwiększa ono ryzyko związane z zastojami krwi w żyłach, co może skutkować w uczuciu ciężkości nóg, pajączkach – popękanych naczynkach i żylakach.

Osoby, które długotrwale siedzą, na przykład w pracy, powinny minimum co godzinę wstawać od biurka, a także wykonać kilka ćwiczeń lub przespacerować się, by pobudzić krążenie krwi.

Należy również unikać siedzenia z założoną nogą na nogę, ponieważ taka pozycja powoduje zaburzenia w przepływie krwi.

Ćwiczenia nóg na poprawę krążenia

Regularna aktywność fizyczna ma duże znaczenie dla prawidłowego krążenia w całym ciele. Także wpływa ona na przepływ krwi w kończynach dolnych i może zmniejszać ryzyko zaburzeń krążeniowych.

Najlepsze ćwiczenia na krążenie w nogach to:
• Przysiady,
• Bieganie w miejscu,
• Nożyce poziome i nożyce pionowe,
• Krążenie stopami podczas siedzenia,
• Krążenie nogami podczas leżenia.

Wykonując te proste ćwiczenia na poprawę krążenia, można uzyskać bardzo dobre rezultaty, dlatego warto prowadzić je systematycznie.

Masaże nóg i stóp

Aby pobudzić krążenie w nogach i stopach, warto prowadzić ich masaże. Należy wtedy wykonywać ruchy od stóp w górę, co pozwala na przyspieszenie przepływu krwi i redukuje objawy niewydolności żylnej.

Podczas masażów warto również zastosować maści i balsamy pobudzające krążenie, na przykład o działaniu rozgrzewającym, które zawierają w składzie wyciągi z kasztanowca, arniki, rutynę, heparynę, kamforę. Składniki te pozytywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych, wzmacniają je i poprawiają przepływ krwi.

Wyroby uciskowe – pończochy, rajstopy, skarpetki

Wyroby kompresyjne, określane także jako uciskowe albo przeciwżylakowe, są stosowane w celu pobudzenia krążenia. Wywierają one stopniowany ucisk na kończyny dolne, pobudzając przepływ krwi. Mogą być one używane w celach profilaktycznych lub leczniczych, po wystąpieniu objawów niewydolności żylnej, żylaków.

W celu kompresjoterapii można zastosować różne rodzaje wyrobów, na przykład pończochy uciskowe, rajstopy uciskowe albo skarpetki uciskowe. Należy nosić je przez cały dzień i zdejmować na noc.

Zanim zaczniesz używać wyrobów kompresyjnych, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista doradzi, jaki stopień ucisku oraz typ produktu będą najbardziej odpowiednie, co jest istotne dla efektywności i bezpieczeństwa leczenia

To są wyroby medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Zdrowa dieta

Również domowe sposoby na poprawę krążenia w nogach zakładają zmianę diety, która pozwoli na uzyskanie lepszego krążenia krwi w kończynach dolnych i całym ciele.

W jadłospisie osoby z problemami krążeniowymi powinny znaleźć się poniższe składniki:
• Witamina C – silny antyoksydant, który uszczelnia naczynia krwionośne i wspomaga procesy krzepnięcia krwi. Duże ilości witaminy C znajdują się w owocach dzikiej róży, natce pietruszki, cytrusach, czarnej porzeczce.
• Kwasy tłuszczowe Omega-3 – mają duże znaczenie dla krążenia, ponieważ redukują poziom cholesterolu i chronią przed zakrzepami. Znajdują się między innymi w morskich rybach, orzechach włoskich, olejach roślinnych.
• Błonnik – zawarty w dużej ilości w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko zaparć, redukuje stężenie cholesterolu i pomaga w odchudzaniu, dlatego także wspiera krążenie.
• Woda – duża ilość wody, najlepiej niegazowanej, ma korzystny wpływ na procesy krążeniowe. Rozrzedza krew i pomaga w regulacji ciśnienia krwi. Zamiast wody warto także pić zieloną herbatę.
• Mała ilość soli – sól negatywnie wpływa na pracę układu krążeniowego, ponieważ podnosi ciśnienie tętnicze, dlatego najlepiej używać jej oszczędnie.

Hydroterapia

Podczas prysznica lub kąpieli warto wykonać hydroterapię, stosując naprzemiennie strumień zimnej i ciepłej wody na nogi. Dzięki temu można pobudzić krążenie, ponieważ dochodzi do zwężania i rozszerzania się naczyń krwionośnych. Taki domowy zabieg powinien trwać około 5 minut.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.