Uczucie ciężkich nóg – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Uczucie ciężkości nóg to dolegliwość, która dotyka wielu osób. Gdy wystąpi, nie powinniśmy jej lekceważyć, ponieważ może ona powodować poważne konsekwencje. Jak rozpoznać tę dolegliwość? Jakie są jej główne przyczyny? Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

Czym jest ciężkość nóg?

Uczucie ciężkich nóg jest dolegliwością, w której pojawia się dyskomfort kończyn dolnych polegający na ich nadmiernym zmęczeniu i ciężkości. Również określana jest ona jako zespół ciężkich nóg albo syndrom ciężkich nóg.

Ciężkość nóg dotyka osób w różnym wieku, natomiast najczęściej pojawia się ona u kobiet w wieku dojrzałym oraz w trakcie ciąży.

Na dolegliwość tą często skarżą się osoby, które pracują w pozycji siedzącej albo stojącej, nie uprawiają sportów oraz posiadają dolegliwości żylne kończyn dolnych.

Objawy ciężkości nóg

Odczuwanie uczucia ciężkości nóg jest podstawowym, jednak nie wyłącznym objawem, który może pojawić się w tej dolegliwości. Dodatkowo mogą towarzyszyć jej:
- Drętwienie nóg,
- Zesztywnienie mięśni,
- Skurcze mięśni – głównie mięśni łydek,
- Widoczne pajączki – poszerzone naczynka,
- Żylaki kończyn dolnych,
- Obrzęki nóg i kostek,
- Uczucie ciepła i pieczenia nóg,
- Uczucie rozpierania w łydkach.

Uczucie ciężkich nóg – przyczyny

Odczuwana ciężkość nóg może mieć zróżnicowane przyczyny. Bezpośrednim powodem występowania tej dolegliwości są zastoje krwi w kończynach dolnych. Może dochodzić do nich na skutek różnych czynników, na przykład są to:

Zaburzenia w przepływie krwi
Główną przyczyną jest przewlekła niewydolność żylna, w skrócie PNŻ, ale również dolegliwość ta może towarzyszyć zakrzepicy żył głębokich, a także innych zaburzeniom krążeniowym, na przykład niewydolności serca.

Ciąża
U wielu kobiet w ciąży pojawia się uczucie ciężkich nóg, które jest wynikiem zmian hormonalnych oraz powiększającej się macicy, która może spowodować nadmierny ucisk na żyły głębokie. W rezultacie dochodzi do zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchniowe, co prowadzi do ich poszerzenia i tworzenia się pajączków i żylaków.

Zmiany hormonalne
Ciężkość nóg są również często efektem zmian hormonalnych, szczególnie w przypadku zbyt wysokiego poziomu estrogenów.

Intensywne treningi
Osoby uprawiające sporty mogą doświadczać uczucia ciężkości nóg na skutek intensywnego ruchu. W jego trakcie dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, które po zakończeniu treningu obkurczają się i mogą powodować zastoje krwi.

Brak ruchu
Także brak ruchu może prowadzić do pojawienia się zaburzeń krążeniowych w kończynach dolnych. Dochodzi wtedy do utrudnionego odprowadzania krwi z kończyn dolnych, czemu towarzyszą zastoje krwi i ciężkość nóg.

Wysokie temperatury
Uczucie ciężkich nóg może być również następstwem wysokiej temperatury, na przykład podczas brania gorących kąpieli, korzystania z sauny, w trakcie upałów.

Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

W przypadku wystąpienia ciężkości nóg można zastosować różnego rodzaju metody, aby je zminimalizować i zapobiegać jego wystąpieniu. Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

W pierwszej kolejności duże znaczenie ma ustalenie przyczyny dolegliwości. W tym celu warto udać się do flebologa – lekarza specjalizującego się w schorzeniach żylnych. Na postawie otrzymanej diagnozy wybiera się odpowiednią metodę postępowania.

Leki
W przebiegu tej dolegliwości stosowane są różne preparaty doustne i miejscowe, na przykład zawierające escynę, hesperydynę, diosminę, a także rutynę i witaminę C, które korzystnie wpływają na działanie naczyń krwionośnych, minimalizują obrzęki i wykazują działanie przeciwzakrzepowe.

Kompresjoterapia
Terapia kompresyjna, czyli uciskowa może być stosowana profilaktycznie oraz leczniczo zależnie od stopnia kompresji. W tym celu stosowane są między innymi podkolanówki uciskowe, rajstopy uciskowe oraz pończochy uciskowe, które wspierają krążenie żylne w kończynach dolnych. Produkty kompresyjne to wyroby medyczne. Używaj je zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ćwiczenia
Pozwalają na poprawę przepływu krwi w żyłach. Najlepiej prowadzić je pod okiem fizjoterapeuty, który dobierze je tak, aby zapewniły szybkie efekty.

Drenaż limfatyczny
Jest to rodzaj masażu, który polega na nasileniu przepływu chłonki, czyli limfy w naczyniach limfatycznych. Można wykonać go w gabinecie masażu, u fizjoterapeuty albo samodzielnie z użyciem urządzeń do masażu.

Zdrowy styl życia
Warto pamiętać o regularnym ruchu, rzucić albo ograniczyć palenie papierosów, bierz chłodne prysznice, odpoczywaj z uniesionymi nogami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.