Puchnięcie nóg – co powoduje ich opuchliznę i jak ją zmniejszyć?

Opuchlizna nóg może mieć zróżnicowane przyczyny – niezdrowy tryb życia, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, ale również poważniejsze schorzenia wymagające konsultacji z lekarzem. W jaki sposób rozpoznać taką dolegliwość i jak ją leczyć?

Obrzęki – co to jest?

Obrzęki, które również określane są jako opuchlizna, są wywołane przez miejscowe zatrzymanie w przestrzeniach pozakomórkowych nadmiernej ilości płynów, głównie pochodzących z krwi i chłonki, czyli limfy. Do obrzęków dochodzi na skutek ich zatrzymywania w naczyniach i przedostawania się poza ich obręb.

W przypadku kończyn dolnych problemem mogą być zarówno obrzęki stóp, jak i obrzęk nóg, który najczęściej obejmuje łydki, ale w zaawansowanych przypadkach także może dochodzić do ud.

Jak rozpoznać puchnięcie nóg?

Obrzęk stóp i obrzęk nóg objawia się poprzez poszerzenie obwodu tych części ciała. Dodatkowo obrzękom mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak:
• Zaczerwienienie,
• Bladość skóry przy nacisku,
• Swędzenie,
• Bolesność,
• Uczucie ciężkości,
• Uczucie ciepła,
• Pajączki – popękane naczynka,
Żylaki.

Opuchlizna nóg – przyczyny

Odpowiedzi na pytanie, dlaczego puchnie prawa noga czy lewa noga, może być wiele. Do opuchlizny nóg mogą przyczyniać się różne czynniki, dlatego kluczowe staje się określenie, co jest ich powodem. Co może wywołać taki objaw? Jakie choroby powodują puchnięcie nóg?

Do głównych przyczyn opuchlizny kończyn dolnych zaliczane są:
• Siedzący tryb życia,
• Długotrwałe stanie lub siedzenie,
• Mechaniczny ucisk, na przykład od butów, skarpetek,
• Okres ciąży,
• Zmiany hormonalne,
• Stosowanie antykoncepcji doustnej,
• Zaburzenia pracy tarczycy,
• Menopauza,
Obrzęki limfatyczne,
• Przewlekła niewydolność żylna,
• Zakrzepica żył głębokich,
• Niewydolność nerek,
• Niewydolność serca,
• Cukrzyca,
• Użądlenia owadów,
• Stosowanie określonych leków.

Co zrobić, gdy puchnie noga?

Gdy widoczny jest obrzęk kostek albo wtedy, gdy puchnie lewa noga przyczyny mogą być różnorodne, jak wskazaliśmy powyżej. W niektórych przypadkach wystarczą jedynie domowe metody na opuchliznę, natomiast w innych rekomendowana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Jeśli opuchlizna jest niewielka i nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy, na przykład gorączka, silne zaczerwienienie, bolesność nóg, stwardniała skóra, wybrzuszenia, tkliwość, pogorszone samopoczucie, można zastosować metody domowe.

Gdy natomiast pojawiają się powyższe symptomy, wskazane jest szybkie udanie się do lekarza rodzinnego. Lekarz może wykonać odpowiednią diagnostykę i wdrożyć leczenie lub pokierować pacjenta dalej.

W razie nagłych i intensywnych zmian zalecane jest udanie się na SOR – szpitalny oddział ratunkowy. Mogą one bowiem wskazywać na zakrzepicę żylną powodującą zatory, która wymaga natychmiastowego leczenia.

Jak leczyć opuchliznę nóg?

Leczenie opuchlizny nóg jest zależne od przyczyn tej dolegliwości. Najczęściej rekomendowane jest stosowanie poniższych metod:

Zastosuj zapisane leki
Jeśli lekarz zapisał leki na poprawę krążenia i redukcję obrzęków, należy systematycznie je stosować.

Zadbaj o ruch
Aby zredukować obrzęk nóg oraz zmniejszyć ryzyko jego nawracania, warto prowadzić regularną aktywność fizyczną. Brak ruchu może zaburzać przepływ krwi i powodować jej zaleganie w naczyniach, co prowadzi do niewydolności żylnej. Doskonale sprawdzą się spacery, bieganie, nordic walking, rower, ćwiczenia cardio.

Ogranicz spożycie soli
Nadmierne spożywanie soli i słonych pokarmów, takich jak słone przekąski, może powodować zatrzymanie wody w organizmie. W związku z tym zalecane jest jej ograniczenie. Zamiennie można stosować różne zioła do przyprawiania.

Pij dużo płynów
Niedobory płynów w diecie mogą przyczyniać się do opuchlizny kończyn dolnych. Warto pamiętać o wypijaniu minimum 2 litrów płynów dziennie, najlepiej wody niegazowanej lub herbat ziołowych i właściwościach moczopędnych, na przykład ze skrzypu, pokrzywy, mniszka lekarskiego.

Unieś nogi
Prostym trikiem na to, by zmniejszyć obrzęki, jest unoszenie nóg, na przykład wypoczywanie w pozycji leżącej lub siedzącej z podniesionymi nogami. Dzięki temu płyny naturalnie odpływają z nóg.

Zastosuj zimny okład
W celu szybkiej redukcji obrzęków, warto zastosować zimne okłady na dotknięte miejsca. Powodują obkurczenie naczyń krwionośnych i nasilają przepływ krwi.

Używaj wyrobów uciskowych
Znakomite efekty dają również różne wyroby uciskowe, na przykład skarpetki, pończochy i rajstopy uciskowe. Dostępne są w różnych stopniach kompresji – najniższy można stosować profilaktycznie, natomiast noszenie wyrobów kompresyjnych o I, II i III stopniu ucisku należy skonsultować z lekarzem. Wyrób uciskowy to wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Zrezygnuj z ciasnych skarpetek i butów
Noszenie zbyt ciasnych skarpetek oraz obuwia może powodować pojawienie się obrzęków kończyn dolnych. Zamiast nich należy stosować wygodniejsze, luźniejsze skarpetki i buty. Na podobne dolegliwości narażone są też kobiety często noszące buty na wysokim obcasie.

Stosuj maści i balsamy na krążenie
Masowanie nóg i stóp z użyciem kosmetyków wspomagających krążenie pozwala na zmniejszenie obrzęków. Warto stosować maści i balsamy o właściwościach chłodzących, zawierające ekstrakty roślinne, heparynę i diosminę, które uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie i redukują obrzęki. Należy wmasowywać je ruchem od kostek w górę, co przyspiesza przepływ krwi.

Zastosuj suplementy diety
W sklepach można kupić różne suplementy diety zawierające w składzie substancje zmniejszające ryzyko obrzęków. Dobre efekty przynoszą preparaty z heparyną, diosminą, escyną, hesperydyną, witaminą C.

Wykonuj wodne masaże
W celu redukcji obrzęków można także prowadzić masaże wodne, które polegają na polewaniu nóg strumieniem zimnej wody, co redukuje opuchliznę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.