Skarpety kompresyjne do biegania – dlaczego warto je stosować i jak wybrać najlepsze?

Terapia kompresyjna ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Stosowana jest ona również w sporcie. Jeśli chcesz rozpocząć bieganie lub już teraz regularnie biegasz, zobacz, jakie korzyści możesz odnieść dzięki stosowaniu skarpet kompresyjnych!

Skarpety kompresyjne – co to jest?

Odpowiedni dobór skarpetek do biegania jest bardzo ważny. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie stóp przed otarciami, odprowadzanie potu oraz zapewnienie większego komfortu termicznego. Dodatkowo mogą one spełniać inne funkcje, na przykład mogą zapewniać kompresję, czyli ucisk.

Skarpety uciskowe albo kompresyjne są rodzajem wyrobów, które wywołują kontrolowany nacisk na kończyny dolne. Ucisk ten jest największy w okolicy kostki, natomiast potem, w kierunku kolan, maleje. Dzięki temu skarpety te stopniowo uciskają żyły, przez co poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zwiększają wydolność mięśni podczas wysiłku fizycznego.

Skarpety kompresyjne to wyrób medyczny. Dla Twojego bezpieczeństwa, korzystaj z nich zgodnie z informacjami podanymi w instrukcji obsługi lub na etykiecie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z ekspertem.

Jakie są rodzaje skarpet kompresyjnych?

Takie skarpety oferowane są w trzech długościach:
• Stopki kompresyjne – najlepsze dla osób odczuwających dolegliwości w obrębie stóp.
• Skarpety kompresyjne krótkie – sięgają za kostkę i wspomagają ścięgno Achillesa.
• Skarpety kompresyjne długie – sięgają pod kolano, są najczęściej wybierane przez biegaczy, ponieważ są najbardziej efektywne w kompresji.

Jak zbudowane są skarpety kompresyjne?

Sportowe skarpety kompresyjne to skarpety wykonane z elastycznej przędzy. Najczęściej producenci stosują od ich szycia specjalne włókna oddychające i szybko schnące, które pozwalają na lepszą kontrolę wilgoci i ciepła.

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje skarpet kompresyjnych przeznaczonych zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Oferowane są w różnych rozmiarach, wzorach i kolorach, dzięki czemu można dobrać je do swojego gustu.

W zależności od wybranego modelu skarpetki kompresyjne mogą mieć dodatkowe wzmocnienia w okolicy palców i pięty, ochronną wyściółkę stopy, płaskie, nieuciskające szwy czy ażurowe wstawki w okolicy łydki dla lepszej wentylacji, co przekłada się na większy komfort ich użytkowania.

Dlaczego warto stosować skarpety kompresyjne do biegania?

Używanie skarpet kompresyjnych jest związane z wieloma korzyściami. Po co skarpety kompresyjne do biegania? Jakie są główne zalety wynikające z ich używania?
• Lepsze osiągi – bieganie w skarpetkach uciskowych, szczególnie przy dłuższych dystansach, pozwala na uzyskanie lepszych osiągów. Biegacze wskazują, że mogą biec w nich szybciej i dłużej niż w normalnych skarpetkach.
• Mniejsze zmęczenie mięśni – ucisk wywoływany na kończyny dolne powoduje, że zwiększa się wydolność mięśniowa. Dochodzi do szybszego usuwania kwasu mlekowego z mięśni i ich lepszego odżywienia. W efekcie mięśnie nie są aż tak bardzo zmęczone, co również przyczynia się do szybszej rekonwalescencji po wysiłku.
• Ochrona naczyń krwionośnych – kompresja wywoływana przez skarpetki ma również korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Zapobiega zaleganiu krwi w żyłach, wspomaga krążenie i dzięki temu zmniejsza ryzyko niewydolności żylnej i objawów, takich jak obrzęki, uczucie ciężkich nóg, bóle nóg, żylaki. Skarpetki mają również funkcję profilaktyczną, przeciwdziałając tym dolegliwościom.

Jakie skarpety kompresyjne do biegania są najlepsze?

Obecnie w sklepach wybór skarpet do biegania z funkcją kompresji jest bardzo szeroki. Jakie skarpety kompresyjne do biegania warto wybrać? Przy zakupach najlepiej uwzględnić trzy główne czynniki:

Wysokość skarpetek
Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy skarpetki są wyższe i sięgają pod kolano. Wtedy kompresja obejmuje większy obszar kończyn dolnych i jest skuteczniejsza.

Rozmiar skarpetek
Dla odpowiedniego ucisku duże znaczenie ma prawidłowo dobrany rozmiar skarpetek. Nie mogą być one zbyt małe i zbyt duże.

Budowa skarpetek
Najlepiej zdecydować się na skarpetki o sportowych funkcjach, wykonane z oddychającej przędzy, z dodatkowymi wzmocnieniami na palcach i piętach, płaskimi szwami oraz wentylacją, by uprawianie sportów było wygodniejsze

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.