Jak dochodzi do powstania żylaków? Przyczyny, rodzaje i objawy

Żylaki na kończynach dolnych mają formę poskręcanych, sinawych żył. Jak dochodzi do ich powstania? Sprawdź przyczyny, rodzaje oraz objawy towarzyszące żylakom nóg.

Przyczyny żylaków kończyn dolnych. Jak powstają?

Do żylaków kończyn dolnych dochodzi na skutek zaburzeń przepływu krwi, a dokładnie przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ), nazywanej również przewlekłą chorobą żylną.

W przewlekłej niewydolności żylnej ma miejsce osłabienie pracy zastawek żył w kończynach dolnych, dlatego też krew nie odpływa wtedy prawidłowo. Dochodzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach, zastoju żylnego oraz odkształcenia żył, które staja się wiotkie, wypukłe, poskręcane.

Medycyna nie wyjaśniła jeszcze w pełni, jak powstają żylaki, ale można wyróżnić szereg czynników, które sprzyjają ich tworzeniu się na kończynach dolnych. Zaliczają się do nich głównie czynniki genetyczne, ale również prowadzony tryb życia.

Do osłabienia żył w kończynach dolnych i do powstawania żylaków przyczyniają się:
- Ciąża i poród,
- Prowadzenie siedzącego trybu życia,
- Praca w pozycji stojącej,
- Podnoszenie ciężarów,
- Brak aktywności fizycznej,
- Otyłość,
- Częste branie gorących kąpieli,
- Używanie sauny,
- Wady stóp i wady postawy,
- Częste zaparcia,
- Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Na powstawanie żylaków w wyższym stopniu narażone są osoby w wieku podeszłym, a także kobiety, u których diagnozowane są one kilkukrotnie częściej.

Rodzaje żylaków. Czym się różnią?

Żylaki dzieli się na wiele kategorii, głównie pod względem ich przyczyny oraz wyglądu. Jakie wyróżnia się rodzaje żylaków?

Pod względem przyczyn żylaki dzieli się na trzy główne kategorie, a dokładnie są to:
- Żylaki pierwotne – wywołane są one zaburzeniami w budowie tkanek żył, które prowadzą do niewydolności zastawek żylnych. To najczęściej diagnozowane żylaki, które występują u około 95% osób. W przypadku pojawienia się czynników sprzyjających powstawaniu żylaków dochodzi do ich uformowania.
- Żylaki wtórne – wywołane są one przez inne dolegliwości, między innymi przez inne choroby jak niedrożność żył głębokich, zakrzepicę, uszkodzenie zastawek żylnych.
- Żylaki o rzadkiej etiologii – w tym przypadku mowa o żylakach, które wywołane są rzadko występującymi schorzeniami, na przykład przetokami tętniczo-żylnymi oraz zespołem wad wrodzonych Klippela-Trénaunaya.

Żylaki można również podzielić pod kątem stopnia ich zaawansowania. Wydziela się wtedy:
- Teleangiektazje – mają postać niewielkich, popękanych naczynek krwionośnych, które mają kolor sinawy albo czerwony. Również określane są one jako pajączki. Nie powodują one żadnych dolegliwości.
- Żylaki siatkowate – tego typu żylaki tworzą siatki składające się z żyłek widocznych pod skórą, zwykle za kolanem, na udach i łydkach. Rzadko mogą powodować obrzęki, ale najczęściej nie dają objawów.
- Żylaki głównych pni żylnych – są to zaawansowane żylaki, które mają postać wypukłych, poskręcanych żył widocznych pod skórą. Mogą powodować dolegliwości bólowe.

Objawy żylaków nóg. Na co zwrócić uwagę?

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych jest dolegliwością, która rozwija się latami. Towarzyszą jej jednak objawy, na które warto zwrócić uwagę, by w porę rozpocząć profilaktykę i leczenie.

Główne objawy towarzyszące żylakom to przede wszystkim:
- Uczucie przemęczenia oraz ciężkości nóg, które najczęściej ustępuje po odpoczynku z uniesionymi nogami,
- Pojawienie się obrzęków kończyn, szczególnie po długotrwałym staniu albo siedzeniu,
- Skurcze łydek, które mogą być odczuwane zwłaszcza nocą, po dłuższym siedzeniu albo staniu, podczas ciepłej pogody,
- Mrowienie, swędzenie nóg,
- Drętwienie nóg,
- Zespół niespokojnych nóg.

Również warto zwrócić uwagę na objawy towarzyszące żylakom widoczne na skórze. Na początku najczęściej są to drobne zmiany żylne w postaci pajączków, które następnie mogą się powiększać i zajmować coraz większe obszary.

Gdy zauważane są symptomy żylaków, warto rozpocząć jak najszybciej leczenie, by zapobiec ich dalszemu rozwijaniu się i nieprzyjemnym objawom!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.