Kremy, żele i plastry silikonowe na blizny – kiedy warto je zastosować?

Blizny formują się jako tkanka po uszkodzeniu skóry, na przykład po ranie pooperacyjnej, oparzeniu, urazie. Często mogą powodować one nieprzyjemne dolegliwości i defekty estetyczne. Jak można im zapobiegać i zadbać o prawidłowe gojenie się blizn?

Jak dbać o gojącą się bliznę?

Blizną nazywa się typ zmiany skórnej, która jest rezultatem uszkodzenia skóry. Powstaje wówczas tkanka bliznowata, która składa się z włókien kolagenowych. Są one jednak ułożone w inny sposób niż w skórze nieuszkodzonej, ponieważ zamiast równomiernego splotu tworzą splot tylko w jednym kierunku. W efekcie blizny są mniej elastyczne oraz mogą powodować dolegliwości jak swędzenie, bolesność, uczucie ściągnięcia.

Po uszkodzeniu skóry zaleca się jej odpowiednią pielęgnację, ponieważ pozwala ona na uformowanie prawidłowej blizny. Brak pielęgnacji blizn może powodować pojawienie się powyższych dolegliwości, a także przekłada się na ich nieestetyczny wygląd.

W pielęgnacji blizny można zastosować wtedy odpowiednie preparaty dostępne obecnie w aptekach, sklepach medycznych, drogeriach.

Jakie preparaty pomagają w gojeniu się blizn?

Zastanawiasz się nad tym, co na blizny po oparzeniu albo zabiegu operacyjnym wybrać? Kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór preparatu w zależności od świeżości blizny, jej wielkości i położenia.

Obecnie w sprzedaży znajdują się różne rodzaje preparatów na blizny, na przykład jak:
- żele na blizny
- kremy na blizny
- maści na blizny
- plastry, opatrunki na blizny

Najczęściej poleca się maści, żele, kremy i plastry silikonowe, ponieważ silikon medyczny sprzyja prawidłowemu gojeniu się blizn. Tworzy on na skórze cienką i nieprzepuszczalną barierę, która dobrze chroni tkankę blizny, utrzymuje jej prawidłową wilgotność, a także ma właściwości zmiękczające, wygładzające. Zapobiega również powstawaniu blizn przerostowych oraz bliznowców i redukuje dolegliwości jak napięcie skóry, świąd.

Warto też wskazać, że w sprzedaży można znaleźć preparaty, które zawierają dodatkowe składniki wspierające gojenie się ran, na przykład jak ekstrakty z rumianku, wąkrotki azjatyckiej, alantoinę, witaminę E, witaminę C, heparynę, masę perłową.

Preparaty silikonowe mogą być używane w przypadku każdego typu blizn, między innymi:
- blizn pooperacyjnych i pozabiegowych
- blizn po oparzeniach
- blizn po urazach
- blizn po cesarskim cięciu
- blizn przerostowych
- keloidów
- blizn potrądzikowych

Jak stosować preparaty silikonowe na blizny?

Preparaty na bazie silikonu mogą być używane zarówno na blizny świeże, jak i te starsze, już zagojone. Najlepsze efekty można uzyskać, gdy zastosowane będą one w okresie do 2 lat po powstaniu blizny. Nie należy używać preparatów na niezagojone, otwarte rany.

Na starsze, duże blizny poleca się najczęściej kremy i maści, natomiast w przypadku blizn świeżych można zastosować plastry, które sprzedawane są w różnych rozmiarach.

Co na blizny po cesarce warto wybrać? W tym przypadku najlepiej zastosować plastry, które przeznaczone są właśnie do tego celu. Wyróżniają się one odpowiednimi wymiarami dopasowanymi do rany po cesarskim cięciu.

Środki tego typu należy stosować według zaleceń producenta. Kremy, żele i maści stosuje się każdego dnia, zwykle 2 razy dziennie, natomiast plastry mogą być stosowane nawet do 14 dni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.