Jak leczyć żylaki nóg? Poznaj najpopularniejsze metody!

Praca w pozycji stojącej, brak ruchu, długotrwałe siedzenie, ale też zaparcia, otyłość, ciąża i poród – to tylko niektóre czynniki sprzyjające żylakom. Te zmiany żylne mają postać poszerzonych, wypukłych żył widocznych na nogach, którym często towarzyszą inne objawy jak uczucie ciężkości, obrzęki, zespół niespokojnych nóg. Jak leczyć żylaki?

Leczenie żylaków – metody nieinwazyjne, domowe

Nieinwazyjne metody leczenia żylaków stosowane są głównie w przypadku nienasilonych zmian żylnych, a także mogą być one używane w celach profilaktycznych, by zapobiegać ich powstawaniu.

Metody te pozwalają przede wszystkim na łagodzeniu dolegliwości, natomiast dzięki nim nie można usunąć już widocznych zmian żylnych. Pozwalają one jednak na zapobieganie nowym żylakom.

Najczęściej nieinwazyjne leczenie żylaków polega na wykorzystaniu poniższych metod:

1. Kompresjoterapia
To rodzaj terapii polegającej na kompresji – ucisku. Jej celem jest uzyskanie ucisku kończyn dolnych, by wspierać prawidłowy przepływ krwi.

Kompresjoterapia prowadzona jest za pomocą wyrobów uciskowych w wielu wariantach, na przykład są to:
- Podkolanówki uciskowe,
- Pończochy uciskowe,
- Legginsy uciskowe,
- Rajstopy uciskowe.

Tego typu wyroby są dobierane pod względem ich rozmiaru oraz stopnia kompresji, inaczej ucisku. Podawany jest on w milimetrach słupka rtęci – mmHg. W celach profilaktycznych używane są wyroby o niższym ucisku, natomiast w nasilonych dolegliwościach używa się wyrobów o wyższym stopniu ucisku.

Należy pamiętać o tym, że wyroby uciskowe tego typu, zwłaszcza te o wyższej kompresji, powinny być dopasowane przez lekarza. Wyroby profilaktyczne można kupić natomiast we własnym zakresie.

2. Farmakoterapia
Ten termin odnosi się do różnych leków oraz suplementów używanych w leczeniu żylaków.

Działanie tego typu preparatów polega głównie na wspieraniu krążenia krwi w żyłach oraz poprawy ich elastyczności i szczelności, aby działały one sprawniej.

Używane są różne typy preparatów, na przykład na bazie kasztanowca, arniki górskiej, ruszczyka, diosminy, hesperydyny, rutyny.

3. Kosmetyki
Można również sięgnąć po kosmetyki, które zawierają w składzie substancje wspomagające przepływ krwi w żyłach.

Nakładane w połączeniu z masażem od kostki w górę przynoszą ulgę w przypadku ciężkości i zmęczenia nóg oraz mogą zapobiegać dalszym zmianom żylnym.

Leczenie żylaków – metody zabiegowe, chirurgiczne

Aby pozbyć się widocznych już zmian żylnych, stosowane jest zabiegowe, w tym chirurgiczne usuwanie żylaków kończyn dolnych. Metody te wykorzystują różne rodzaje preparatów oraz urządzeń i narzędzi, by uzyskać optymalne efekty.

Najczęściej używane metody usuwania żylaków zaliczane do chirurgicznych, inwazyjnych, to przede wszystkim:

1. Skleroterapia
Zabieg polegający na wprowadzeniu do światła zmienionej żyły substancji, które powodują jej uszkodzenie i zrośnięcie, a następnie wchłonięcie.

Do tej metody zaliczane są skleroterapia piankowa oraz płynowa zależnie od konsystencji podanego preparatu.

2. Usuwanie żylaków parą wodną
Nowoczesna metoda, zaliczana również do skleroterapii, która polega na umieszczeniu w żyle aplikatora doprowadzającego do niej parę wodną. Uszkadza ona żyły, a następnie powoduje zarośnięcie żylaka.

3. Usuwanie żylaków laserem EVLT
Zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu emitującego światło laserowe do żyły. Energia lasera powoduje uszkodzenie żylaka.

4. Kriostripping
Zabieg polegający na wymrażaniu, zamrażaniu żylaków. Ulegają one zniszczeniu na skutek wystawienia na działanie ciekłego podtlenku azotu.

5. Stripping
Inwazyjny zabieg polegający na częściowym albo całościowym usuwaniu żył. Najczęściej prowadzony wtedy, gdy inne metody nie działają. Prowadzony w znieczuleniu ogólnym.

6. Zabiegi radiowe – RF, EVRF
Obecnie bardzo popularne są zabiegi mało inwazyjne, które polegają na zastosowaniu fal radiowych. Określane również jako termoablacja radiowa.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.