Kompresjoterapia – co to jest, na czym polega i kiedy jest stosowana?

Kompresjoterapia jest jedną z metod leczenia oraz profilaktyki schorzeń naczyniowych, która stosowana jest od wielu lat. Wyjaśniamy, na czym dokładnie ona polega, kiedy jest wskazana i kiedy nie powinno się jej stosować!

Czym jest kompresjoterapia?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to jest kompresjoterapia. Pod tym terminem znajduje się rodzaj terapii kompresyjnej, inaczej uciskowej, która stosowana jest w różnych dolegliwościach naczyniowych dotykających układu krążeniowego i limfatycznego.

Kompresjoterapia jest rodzajem terapii bezbolesnej i małoinwazyjnej, którą można prowadzić we własnym zakresie, a w nasilonych dolegliwościach pod okiem lekarza.

Na czym polega terapia uciskowa?

Terapia kompresyjna jest metodą profilaktyki oraz leczenia dolegliwości naczyniowych. Na czym polega kompresjoterapia?

Terapia ta polega na noszeniu wyrobów medycznych, które wywołują ucisk na tkanki. Ucisk ten jest stopniowany, co pozwala na nasilenie naturalnego przepływu krwi oraz limfy w naczyniach.

Dla uzyskania optymalnych efektów terapii kompresyjnej konieczne jest systematyczne, najczęściej codzienne noszenie wyrobów uciskowych. Wyroby te muszą być również odpowiednio dobrane pod kątem siły nacisku, czyli kompresji podawanej w mmHg, oraz rozmiaru.

Wyroby uciskowe takie jak pończochy, podkolanówki i inne to wyroby medyczne. Używaj je zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Terapia kompresyjna – jak działa?

Wywołanie stopniowanego ucisku na tkanki powoduje, że dochodzi w nich do silniejszego przepływu płynów – głównie krwi w naczyniach krwionośnych oraz limfy, czyli chłonki w naczyniach limfatycznych.

Nacisk zapobiega niedomykaniu się zastawek w naczyniach, redukuje nadmierne ciśnienie naczyniowe oraz przeciwdziała zaleganiu i cofaniu się płynów, co w przypadku braku leczenia może prowadzić do pojawienia się bólów, obrzęków, zastojów żylnych i zakrzepów.

Jakie wyroby uciskowe używane są do kompresjoterapii?

W terapii kompresyjnej stosowane są różne rodzaje wyrobów, które dobierane są w zależności od konkretnej dolegliwości. Zaliczane są do nich:

1. Podkolanówki uciskowe – skarpetki uciskowe

To najkrótsze wyroby uciskowe używane u kobiet i mężczyzn w przypadku dolegliwości kończyn dolnych. Sięgają pod kolano i są często używane w celach profilaktycznych i leczniczych w nienasilonych dolegliwościach.

2. Pończochy uciskowe

Pończochy sięgające do połowy uda, które stosowane są w różnych dolegliwościach żylnych i limfatycznych kończyn dolnych. Dostępne w wariantach damskich i męskich. Mogą być noszone na jednej albo na obu nogach, a także mogą być otwarte – z otwartymi palcami albo zamknięte – z zabudowanymi palcami.

3. Rajstopy uciskowe

Rajstopy kompresyjne są przeznaczone do noszenia na obu nogach. Dostępne są w wersjach dla kobiet i dla mężczyzn. Występują też w wariancie otwartym i zamkniętym.

4. Rękawy uciskowe

Stosowane w przypadku dolegliwości kończyn górnych, na przykład po zabiegach na piersiach albo węzłach chłonnych pod pachami, gdy dochodzi do zaburzeń w przepływie limfy i krwi w naczyniach.

5. Gorsety uciskowe

Określane także jako biustonosze uciskowe w wersji damskiej, stosowane są po operacjach piersi oraz innych zabiegach w obrębie klatki piersiowej.

6. Bandaże kompresyjne

Stosowane w celu bandażowania dla uzyskania odpowiedniej kompresji, na przykład po zabiegach albo przez sportowców. Mają uniwersalne zastosowanie i mogą być używane na kończynach górnych, dolnych i w innych miejscach.

7. Urządzenia do terapii uciskowej

W użyciu znajdują się także specjalne urządzenia przeznaczone do przerywanego ucisku pneumatycznego, w skrócie PUP.

Kiedy stosuje się kompresjoterapię?

Terapia kompresyjna ma bardzo szerokie zastosowanie i korzysta się z niej zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych.

Główne wskazania do kompresjoterapii to:

- Profilaktycznie u osób pracujących w pozycji siedzącej albo stojącej, podróżujących, na przykład samolotami, autokarami,

- Okres ciąży,

- U sportowców profilaktycznie i po kontuzjach,

- Przewlekła niewydolność żylna, w skrócie PNŻ, która objawia się przez obrzęki, ciężkość nóg, widoczne żylaki, popękane naczynka (pajączki) i inne zmiany naczyniowe na kończynach dolnych,

- Owrzodzenia żylne,

- Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych lub głębokich,

- Zakrzepica żylna,

- Po zabiegach żylnych, na przykład skleroterapii,

- Po zabiegach na węzłach chłonnych, na przykład po ich usunięciu,

- Po zabiegach na piersiach, na przykład po mastektomii, powiększaniu piersi,

- Innego rodzaju dolegliwości układu naczyniowego.

Kompresjoterapia – przeciwwskazania

Chociaż terapia kompresyjna jest bardzo skuteczna w różnych dolegliwościach żylnych, nie powinna być ona stosowana u każdego.

Przeciwwskazania do kompresjoterapii to głównie:

- Aktywne stany zapalne i infekcje skóry,

- Silne, bolesne obrzęki,

- Niedokrwienie kończyn, na przykład przy angiopatii cukrzycowej, zrostowym zapaleniu żył,

- Zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego krwi,

- Reakcje alergiczne.

Przed zastosowaniem wyrobów uciskowych, zwłaszcza o wysokim stopniu ucisku, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.