Pajączki na nogach – jak je leczyć i im zapobiegać?

Widoczna na nogach siateczka cienkich naczynek krwionośnych w czerwonym, niebieskim albo fioletowym kolorze jest nie tylko problemem estetycznym, ale także może świadczyć o poważniejszych problemach krążeniowych. Co warto wiedzieć na temat pajączków na nogach?

Czym są pajączki na nogach?

Pajączki to potoczne określenie zmian naczyniowych widocznych w różnych częściach ciała. Co to są pajączki na nogach?

Pod pojęciem pajączków na nogach znajdują się zmiany naczyniowe w formie poszerzonych i popękanych naczynek krwionośnych widocznych tuż pod powierzchnią skóry. Fachowo określane są one jako teleangiektazje oraz wenulektazje.

Pajączki najczęściej pojawiają się na nogach, między innymi widoczne są na łydkach, na udach, a niekiedy przy kostkach albo w dołach kolanowych. W początkowej fazie mogą one tworzyć pojedyncze zmiany, natomiast z czasem mogą się powiększać, tworząc większą siatkę naczynek.

Jak dochodzi do powstania pajączków?

W dolegliwości takiej jak pajączki na nogach przyczyny bezpośrednie odnoszą się do zaburzenia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

Do powstawania rozszerzonych naczynek dochodzi na skutek nieprawidłowej pracy zastawek żylnych, nadmiernego ciśnienia w naczyniach krwionośnych oraz osłabienia ich ścian. W rezultacie dochodzi do cofania się krwi w naczyniach, zastojów oraz ich poszerzenia, przez co widoczne są one jako pajączki.

Pajączki na nogach – kto jest na nie narażony?

Wyższe ryzyko powstawania pajączków na nogach pojawia się u niektórych osób, a także mogą sprzyjać mu niezdrowy tryb życia, stosowanie określonych leków, przejście zabiegów czy urazy kończyn dolnych.

Do czynników ryzyka, które sprzyjają rozszerzonym naczynkom na nogach, zaliczane są głównie:
- Płeć żeńska – ma to związek z poziomami damskich hormonów płciowych,
- Praca wymagająca długotrwałego siedzenia albo stania,
- Obciążenie genetyczne dotyczące problemów krążeniowych,
- Nieprawidłowa masa ciała – nadwaga, otyłość,
- Zaawansowany wiek – ma to związek z osłabieniem naczyń krwionośnych,
- Okres ciąży,
- Gorące kąpiele i prysznice,
- Korzystanie z sauny,
- Częste opalanie się na słońcu albo w solarium.

Jak usuwać pajączki na nogach?

Wiele osób z tym problemem zadaje sobie pytanie – co na pajączki na nogach warto zastosować, aby je usunąć?

Aktualnie istnieje kilka skutecznych metod usuwania pajączków z nóg, z których można skorzystać przede wszystkim w gabinetach i klinikach prywatnych. Zaliczane są do nich:

Laserowe usuwanie pajączków
Zabieg zaliczany do kategorii laseroterapii, który polega na uszkadzaniu naczynek za pomocą wiązki lasera. To mało inwazyjna procedura, która dobrze sprawdza się w przypadku nienasilonych zmian naczyniowych.

Skleroterapia
W przypadku większych zmian dobrym wyborem może być skleroterapia, inaczej określana jako obliteracja. To zabieg polegający na wprowadzeniu do światła żyły substancji powodujących jej zamknięcie. Najczęściej stosowane są obecnie skleroterapia piankowa i farmakologiczna.

Usuwanie pajączków parą wodną – SVS
Dobre rezultaty można uzyskać także z użyciem metody SVS, która polega na uszkodzeniu zmian żylnych parą wodną. To małoinwazyjna procedura, podczas której do żyły wprowadza się aplikator, którym podaje się parę wodną.

Radiowa ablacja pajączków – EVRF
Ta metoda bazuje na zastosowaniu fal radiowych. Stosowany jest cewnik z końcówką, która wytwarza impulsy powodujące uszkodzenie pajączków.

Preparaty na pajączki
Warto stosować tabletki oraz preparaty zewnętrzne, na przykład żele, maści, kremy, które zawierają następujące substancje: diosmina, escyna, hesperydyna, rutyna, trokserutyna, a także wyciągi roślinne, na przykład wyciąg z kasztanowca, arniki górskiej, ruszczyka.

Jak zapobiegać pajączkom na nogach?

Rozszerzonym naczynkom krwionośnym na nogach można zapobiegać, stosując odpowiednie metody profilaktyki.

Warto pamiętać o poniższych poradach:
- Regularny ruch – na przykład spacery, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia w trakcie pracy,
- Stosowanie wyrobów uciskowych – rajstop uciskowych, pończoch uciskowych, podkolanówek uciskowych,
- Zdrowa dieta i redukcja nadmiernej masy ciała,
- Wypoczywanie z uniesionymi nogami,
- Stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.