5 częstych problemów przy używaniu produktów uciskowych. Jak je rozwiązać?

Rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe pozwalają na zredukowanie dolegliwości towarzyszących niewydolności żylnej i żylakom kończyn dolnych. Wykazują one również działanie profilaktyczne. W trakcie ich noszenia mogą jednak pojawić się różnorakie problemy. Oto 5 najczęstszych z nich i skuteczne sposoby ich rozwiązania!

1. Problemy z zakładaniem produktów kompresyjnych

Zdecydowanie najczęstsze problemy z produktami przy kompresjoterapii zgłaszane przez ich użytkowników dotyczą ich zakładania. Warto pamiętać wtedy o poniższych poradach:

Zakładaj wyroby po przebudzeniu
Osoby, które mają problemy z opuchlizną nóg, powinny pamiętać o zakładaniu wyrobów uciskowych od razu po przebudzeniu, jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Powoli rozwijaj wyroby uciskowe
Podczas zakładania wyrobów uciskowych warto stosować technikę polegającą na ich wywinięciu na lewą stronę, a następnie na stopniowym rozwijaniu na nogach zamiast naciągania. W ten sposób można też zredukować ryzyko ich uszkodzenia.

Wykorzystaj rękawice do zakładania pończoch i rajstop
Tego rodzaju rękawice wykonane są z gumy i mają wysoką przyczepność, dzięki czemu ułatwiają zakładanie wyrobów uciskowych.

Zastosuj specjalny stelaż do zakładania wyrobów
Metalowe stelaże do wyrobów uciskowych są pomocne w przypadku osób, które mają trudności ich samodzielnym zakładaniu. Należy na początku umieścić wyrób na stelażu, a potem nałożyć go na nogi.

Wybierz wyroby z otwartymi palcami
Niektóre osoby mają mniej problemów z zakładaniem wyrobów uciskowych z otwartymi palcami niż z palcami zamkniętymi.

2. Pończochy uciskowe opadają z nóg

Kolejnym problemem, z którym borykają się głównie osoby noszące pończochy przeciwyżylakowe, jest ich opadanie. W takiej sytuacji przyczynami najczęściej są:

Nieodpowiednio dobrany rozmiar
Gdy pończochy są zbyt duże, mają tendencję do opadania z nóg. W takiej sytuacji należy prawidłowo zmierzyć nogi zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie dobrać odpowiedni rozmiar z tabeli.

Zabrudzony mankiet
Silikonowy mankiet pończoch może z czasem ulec zabrudzeniu, dlatego warto co jakiś czas go czyścić, na przykład delikatnym detergentem, spirytusem na waciku lub specjalnymi chusteczkami czyszczącymi do mankietów.

Spękanie, zmatowienie mankietu
Gdy mankiet jest matowy, popękany, może gorzej trzymać, dlatego zaleca się wymianę pończoch na nowe.

Owłosienie na nogach
Problem ten dotyka głównie mężczyzn. Rozwiązaniem jest zgolenie owłosienia, dzięki czemu pończochy będą lepiej trzymały się skóry.

Jeśli powyższe metody nie przynoszą efektów, warto pomyśleć o zakupieniu pończoch do pasa lub wypróbowaniu specjalnego kleju do mankietów pończoch, który poprawia ich przyleganie.

3. Oczka w wyrobach uciskowych

Widoczne oczka w produktach uciskowych to nie tylko problem estetyczny. Uszkodzone wyroby nie działają również tak skutecznie. Należy wtedy pomyśleć o ich wymianie na nowe.

Aby zapobiec szybkiemu niszczeniu wyrobów uciskowych, warto pamiętać o ich pielęgnacji zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej prać je ręcznie lub w siateczce w pralce, suszyć z dala od źródeł ciepła i słońca oraz nie stosować zmiękczaczy do tkanin. Trzeba także pamiętać o zakładaniu ich ze zdjętymi pierścionkami, bransoletkami czy zegarkami, aby zapobiec zaciągnięciom.

4. Pocenie się skóry i nadmierna suchość skóry

Gdy noszone są wyroby uciskowe, takie jak rajstopy, podkolanówki czy pończochy uciskowe skutki uboczne ich użytkowania to także nadmierna potliwość i suchość skóry.

Przy ich wystąpieniu warto pamiętać o regularnym stosowaniu specjalnych kosmetyków, na przykład balsamów do ciała po zdjęciu pończoch, a przed ich założeniem żeli lub mgiełek, które redukują te problemy.

5. Ból nóg podczas kompresjoterapii

Niektóre osoby skarżą się na ból nóg w pończochach uciskowych. Może on wynikać z nieprawidłowo dobranych wyrobów, noszenia ich przez całą dobę, ale także może wskazywać na schorzenia, na przykład zakrzepicę albo zapalenie żył.

W przypadku zaburzeń krążenia mogą pojawić się inne objawy, na przykład zimna noga od kolana w dół, mrowienie lub pieczenie nóg, uczucie ciepłoty w kończynach.

Gdy wystąpią takie objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić dalszą diagnostykę oraz zalecić właściwe metody postępowania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.