Czym jest zatorowość płucna? Przyczyny, objawy i leczenie

Zatorowość płucna jest poważną dolegliwością zagrażającą życiu, w której dochodzi do zawężenia lub zamknięcia światła ważnej tętnicy w ciele człowieka – tętnicy płucnej. Jak dochodzi do zatorowości płucnej? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Zatorowość płucna – co to za choroba?

Dolegliwość jak zatorowość płucna jest efektem powstania zatoru – zatkania przez skrzeplinę tętnicy płucnej, co prowadzi do jej zawężenia albo całkowitego zamknięcia.

Tętnica płucna, do której zatkania dochodzi na skutek tej choroby, to naczynie krwionośne, które odpowiada za przekazywanie krwi do płuc.

Zatorowość płucna jest stanem zagrażającym życiu, dlatego też konieczne jest wtedy jak najszybsze skorzystanie z pomocy lekarskiej. Nieleczona może prowadzić do zgonu.

Jak dochodzi do zatorowości płucnej?

Choroba ta to groźna konsekwencja zakrzepicy żylnej. W zakrzepicy żylnej zwiększa się ryzyko tworzenia się skrzeplin, czyli grudek krwi, które przemieszczają się w naczyniach krwionośnych. Skrzepliny zaliczane są do kategorii materiałów zatorowych.

Najczęściej przyczyną jest skrzeplina powstała w żyłach głębokich w kończynach dolnych albo też w miednicy mniejszej.

Na powstawanie tej dolegliwości w wyższym stopniu narażone są osoby z PNŻ – przewlekłą niewydolnością żylną, która objawia się przez ciężkość nóg, ich bóle, opuchliznę, obrzęki, popękane naczynka, żylaki.

Zakrzepicy żylnej sprzyja również unieruchomienie ciała. Większe ryzyko pojawia się u osób leżących, po długich podróżach, operacjach, złamaniach kończyn dolnych.

Czynnikiem ryzyka jest też stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz hormonalnej terapii zastępczej, a także okres ciąży.

Również ryzyko zatorowości płucnej zwiększa się w przypadku zmian składu krwi, a w szczególności nadmiaru płytek krwi – nadpłytkowości.

Podwyższone niebezpieczeństwo zatorowości widoczne jest ponadto u osób z otyłością i nadwagą.

Zatorowość płucna – objawy

W przypadku wystąpienia zatorowości płucnej konieczne jest jak najszybsze uzyskanie pomocy lekarskiej, dlatego należy zapoznać się z jego symptomami. Jakie są główne objawy zatorowości płucnej?

Zatorowość płucna może wywoływać objawy niecharakterystyczne, które łączone są z innymi dolegliwościami, co utrudnia jej wykrywanie. Bywają one również łączone z zawałem serca, niewydolnością serca czy zapaleniem płuc, POChP – przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, odmą opłucnową, astmą. Symptomy zatorowości pojawiają się na ogół nagle.

Wśród objawów zatorowości płucnej znajdują się głównie:
- Duszność,
- Bóle odczuwane w klatce piersiowej,
- Suchy kaszel,
- Omdlenia,
- Zasłabnięcia,
- Plucie krwią.

Dodatkowo mogą pojawić się również objawy wynikające z zakrzepicy żył głębokich w kończynach dolnych, między innymi obrzęki, bóle, zaczerwienienie nóg.

Rozpoznanie zatorowości płucnej możliwe jest za pomocą badań, które dobierane są zależnie od stanu pacjenta. Wykonuje się między innymi badania RTG klatki piersiowej, EKG, scyntygrafię perfuzyjną płuc, tomografię komputerową, echokardiografię, USG żył głębokich.

Jak leczy się zatorowość płucną?

W dolegliwości jak zatorowość płucna leczenie jest dobierane w zależności od objawów oraz ich stopnia ciężkości.

Gdy stan nie zagraża życiu pacjenta, w takim przypadku wykorzystuje się głównie leczenie farmakologiczne, które polega na podawaniu leków o działaniu przeciwzakrzepowym. Zwykle stosuje się heparynę drobnocząsteczkową podawaną w formie iniekcji podskórnych. Następnie można przejść do podawania leków doustnych. Jednocześnie kluczowe jest stałe monitorowanie parametrów krzepnięcia krwi.

W przypadku cięższego stanu chorego konieczna jest hospitalizacja. Stosuje się wtedy intensywną terapię z wykorzystaniem tlenoterapii, wprowadzeniem w stan śpiączki farmakologicznej oraz podłączeniem pacjenta do respiratora.

Przy zagrożeniu życia stosowane jest też leczenie zabiegowe, które polega na podawaniu środków w miejsce występowania skrzepliny z użyciem cewnika wprowadzanego do tętnicy płucnej.



Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.