Rajstopy i pończochy uciskowe – jak działają i czy mogą zaszkodzić?

W przypadkach zaburzeń krążenia krwi w kończynach dolnych zaleca się stosowanie wyrobów uciskowych jak rajstopy, pończochy czy podkolanówki. Czy jednak zawsze są one skuteczne? Czy są sytuacje, gdy nie powinno się ich stosować?

Jak działają wyroby uciskowe?

Wyroby kompresyjne, inaczej uciskowe, które używane są w kompresjoterapii, mają na celu poprawę przepływu krwi przez wywieranie nacisku.

Takie wyroby używane są najczęściej w przypadku dolegliwości kończyn dolnych jak przewlekła niewydolność żylna, która objawia się w ciężkości nóg, ich bólu, obrzękach, widocznych pajączkach i żylakach.

Budowa wyrobów uciskowych powoduje, że wywołują one stopniowy nacisk na kończyny – przy kostce jest on najwyższy, a potem coraz słabszy, by wspomagać naturalne procesy przepływu krwi i zapobiegać jej zaleganiu i cofaniu się w żyłach.

Dla osiągnięcia optymalnych efektów zaleca się noszenie wyrobów uciskowych regularnie, każdego dnia, a zdejmować je tylko na noc. Wobec tego osoby z objawami niewydolności żylnej powinny używać ich systematycznie.

Czy rajstopy i pończochy uciskowe likwidują żylaki?

Bardzo często można spotkać się z pytaniem, czy wyroby uciskowe mogą całkowicie zlikwidować żylaki widoczne na kończynach dolnych. Czy rzeczywiście mają one takie działanie?

Pończochy, rajstopy oraz podkolanówki przeciwżylakowe nie powodują całkowitego usunięcia żylaków, natomiast mogą zapobiegać ich powiększaniu się oraz pojawianiu się nowych zmian żylnych.

Jednocześnie pozwalają one na zredukowanie objawów niewydolności żylnej, dlatego poprawiają codzienny komfort. Dzięki nim można zatem zapobiec symptomom jak obrzęki i opuchlizna, bóle kończyn dolnych, uczucie ich ciężkości.

Jakie skutki uboczne mogą wywołać rajstopy i pończochy uciskowe?

Również można spotkać się z pytaniem, czy pończochy uciskowe mogą zaszkodzić. Czy ich noszenie może być niebezpieczne?

Skutki uboczne stosowania wyrobów uciskowych pojawiają się rzadko. Takie ryzyko pojawia się głównie u osób, które mają niewłaściwie dobrany stopień kompresji wyrobów czy ich nieodpowiedni rozmiar, na przykład zbyt mały, gdy ucisk jest również zbyt duży.

Mogą pojawiać się wówczas skutki uboczne jak:
- Dolegliwości bólowe,
- Zmęczenie nóg,
- Zaburzenia w czuciu,
- Pojawianie się siniaków,
- Zaostrzenie objawów niewydolności żylnej.

Należy pamiętać o tym, że wyroby te powinny być dobrane przez lekarza pod kątem dolegliwości, by uzyskać najlepsze efekty i zapobiec pojawianiu się skutków ubocznych.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne stosowania wyrobów przeciwżylakowych, należy przestać je nosić i skonsultować się z lekarzem.

Wyroby uciskowe – przeciwwskazania do ich stosowania

Warto też wskazać, że wyroby uciskowe nie mogą być stosowane u każdej osoby, ponieważ mają one określone przeciwwskazania.

Do głównych przeciwwskazań do prowadzenia terapii kompresyjnej zaliczane są:
- Niedokrwienie kończyn dolnych,
- Zastoinowa niewydolność serca,
- Zapalenia żył,
- Miażdżyca tętnic w kończynach dolnych, w tym miażdżyca zrostowa,
- Angiopatia cukrzycowa,
- Zaawansowane stany niewydolności tętniczej,
- Choroba Buergera – zrostowe zapalenie tętnic w kończynach dolnych,
- Bolesne obrzęki siniacze,
- Widoczne na skórze rany, owrzodzenia, wypryski – aż do ustąpienia zmian.

Należy poinformować lekarza o występujących dolegliwościach, gdy pojawiają się problemy z krążeniem krwi w kończynach dolnych.

Wyroby uciskowe mogą być zatem bardzo pomocne w przypadkach niewydolności żylnej kończyn dolnych. Należy jednak pamiętać o tym, że duże znaczenie ma ich prawidłowy dobór, i nie używać ich wtedy, gdy pojawiają się przeciwwskazania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.