Pas na brzuch dla ciężarnych i po porodzie – kiedy i dlaczego warto go nosić?

Pasy brzuszne dla kobiet w ciąży i po porodzie oferują wiele korzyści. Czym różnią się między sobą? Kiedy i dlaczego warto po nie sięgnąć? Wyjaśniamy!

Pas ciążowy a pas poporodowy – czym się różnią?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym dokładnie charakteryzują się omawiane przez nas pasy. Pas ciążowy a pas poporodowy – jakie są najważniejsze różnice między tymi dwoma wyrobami?

Pas ciążowy jest rodzajem pasa przeznaczonego do stosowania przez kobiety w ciąży. Jego naczelnym zadaniem jest komfortowe podtrzymywanie rosnącego brzuszka oraz stabilizowanie kręgosłupa. Pasy tego typu są oferowane w kilku wariantach – jako wąskie do umieszczania pod brzuchem lub jako szerokie, które zakrywają brzuch. Są przy tym elastyczne i mogą mieć dodatkową regulację, dlatego nie powodują nadmiernego ucisku.

Pas poporodowy z kolei jest przeznaczony do noszenia już po porodzie, zarówno drogą naturalną, jak i przez cesarskie cięcie. Spełnia on kilka funkcji, do których zaliczane są wzmacnianie powłok brzusznych, by obniżyć ryzyko przepukliny pooperacyjnej, stabilizowanie kręgosłupa i mięśni brzucha, a także poprawa wyglądu brzucha.

Pas ciążowy – kiedy stosować?

Pasy ciążowe są bardzo pomocne wtedy, gdy brzuszek zaczyna być coraz większy i ciążyć, zarówno w przypadku ciąży pojedynczej, jak i mnogiej, gdy kobieta spodziewa się bliźniaków lub większej liczby maleństw. Są one bardzo pomocne podczas wykonywania wielu czynności, na przykład w pracy, zarówno tej stojącej, jak i siedzącej, w trakcie spacerowania czy sprzątania.

Właściwie dobrany pas ciążowy:
• Obniża bóle kręgosłupa, szczególnie w okolicy lędźwiowej,
• Pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała,
• Zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowe,
• Wspiera ustalenie prawidłowego środka ciężkości przy rosnącym brzuchu.

Często pojawiają się pytania – czy pas ciążowy jest bezpieczny? U większości kobiet w ciąży nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, by uzyskać indywidualną opinię.

Pas poporodowy – kiedy stosować?

Drugim popularnym typem pasa jest pas kompresyjny na brzuch po porodzie, który określany jest jako pas poporodowy. Stosowanie takich pasów również oferuje wiele korzyści, dlatego sięga po nie wiele kobiet po porodach naturalnych i cesarce.

W przypadku porodu siłami natury pas należy zacząć stosować po upływie co najmniej 2 tygodni od dnia narodzin. Stosowanie go wcześniej może spowodować szereg problemów zdrowotnych, na przykład bólów, zaburzeń obkurczania się macicy, problemów z nietrzymaniem moczu oraz zaburzeń krążeniowych.

Z kolei w przypadku cesarskiego cięcia założenie pasa poporodowego rekomendowane jest co najmniej po 4 tygodniach od momentu rozwiązania, jeśli rana goi się prawidłowo. W przeciwnym przypadku pas zakłada się później.

Jak dobrać pas ciążowy i poporodowy?

Wybierając odpowiednie pasy tego typu, koniecznie należy zwrócić uwagę na kilka czynników, do których zaliczane są:
• Konstrukcja – pasy oferowane są w różnych wariantach, na przykład jako bezszwowe z elastycznej, nieodznaczającej się tkaniny lub regulowane na rzepy lub haftki. Można dobrać je dzięki temu do swoich preferencji.
• Rozmiar – pas powinien mieć odpowiednio dobrany rozmiar, aby nie powodować nadmiernego ucisku na brzuch. Należy zwrócić uwagę na tabelę rozmiarów producenta.
• Elastyczność – pas powinien być wyprodukowany z elastycznych materiałów, by dobrze dopasowywać się do ciała. Wybrane pasy mają dodatkową regulację.
• Kolorystyka – pasy oferowane są w różnych kolorach, głównie białym, czarnym i cielistym, dlatego można dobrać pas do swojej stylizacji, by nie odznaczał się pod ubraniem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.