Dlaczego stopy i nogi puchną i jak zaradzić opuchliźnie?

Opuchnięte stopy i nogi mogą być chwilowym objawem, ale również mogą one wskazywać na poważne dolegliwości. Jak najczęściej dochodzi do opuchlizny kończyn dolnych? W jaki sposób można ją zredukować?

Czym jest opuchlizna stóp i nóg?

Pojęcie takie jak obrzęk, opuchlizna, spuchnięcie czy puchnięcie nóg i stóp odnosi się do objawu, w którym zwiększa się wielkość kończyn dolnych na skutek nagromadzenia się w nich płynów.

Opuchlizna stóp i nóg może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku, a także może ona towarzyszyć różnym dolegliwościom.

Dlaczego stopy puchną? Obrzęki pojawiają się przede wszystkim na skutek zaburzenia ciśnienia krwi oraz przepływu limfy, co prowadzi do zwiększonej ilości płynów w kończynach dolnych i problemów z ich bieżącym usuwaniem.

Jakie są przyczyny opuchniętych stóp i nóg?

Do opuchlizny kończyn dolnych może prowadzić szereg różnych czynników, przy czym nie zawsze są one związane z toczącym się w organizmie procesem chorobowym. Jakie są przyczyny opuchniętych stóp?

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji

Przebywanie przez długi czas w pozycji stojącej albo siedzącej może prowadzić do nagromadzenia się płynów w kończynach i opuchlizny.

Wysokie temperatury

U niektórych osób do pojawienia się obrzęków stóp i nóg dochodzi w warunkach podwyższonej temperatury, na przykład podczas upałów, w saunie, po gorących kąpielach.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Do opuchlizny nóg i stóp dochodzić może u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną – pigułki antykoncepcyjne.

Nadwaga i otyłość

Nadmierna masa ciała przekłada się na problemy z ciśnieniem krwi, co z kolei może sprzyjać pojawianiu się obrzęków stóp i nóg.

Ciąża

Częstym problemem kobiet ciężarnych są spuchnięte nogi. W ciąży dochodzi do nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie na skutek zmian hormonalnych i metabolicznych.

Miesiączka

U niektórych kobiet przed miesiączką dochodzi do opuchlizny stóp, co jest wynikiem zmian poziomów hormonów.

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ)

Jedną z częstych przyczyn opuchlizny stóp i nóg jest przewlekła niewydolność żylna, której towarzyszą także uczucie ciężkości nóg, ich bolesność, widoczne popękane naczynka (pajączki) i żylaki.

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Kolejną przyczyną obrzęków nóg może być zakrzepowe zapalenie żył, a dokładnie zakrzepica żył głębokich. Towarzyszą jej jednostronne, nagłe obrzęki, które pojawiają się poniżej zakrzepu. Kończyna jest również zaczerwieniona, ocieplona, tkliwa, bolesna.

Obrzęki limfatyczne

Zaburzenia układu limfatycznego to kolejna przyczyna obrzęków nóg. Może dochodzić do nich na skutek długotrwałego unieruchomienia, a także po urazach i operacjach.

Inne schorzenia

Również puchnięcie stóp może być rezultatem innych schorzeń, na przykład chorób tarczycy, chorób nerek, schorzeń serca, chorób reumatycznych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i płucnego, marskości wątroby.

Puchnięcie nóg i stóp – jak mu zaradzić?

Istnieje szereg sposobów, które pozwalają zredukować i zapobiegać opuchliźnie stóp i nóg. Zaliczane są do nich w szczególności:

- Ruch – regularna aktywność fizyczna i ruszanie się, także w trakcie długotrwałego stania i siedzenia, ułatwia przepływ krwi i zmniejsza obrzęki.

- Nawodnienie organizmu – picie dużej ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej, może zmniejszyć problem z obrzękami.

- Unikanie soli – nadmiar soli w diecie może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie.

- Unoszenie nóg – wypoczynek z uniesionymi nogami pomaga w odprowadzaniu krwi i limfy.

- Kosmetyki na obrzęki – zawierają one substancje, które pomagają w redukowaniu opuchlizny, na przykład wyciągi z arniki, kasztanowca, związki chłodzące.

- Chłodne kąpiele i prysznice – zredukowanie temperatury wody zmniejsza ryzyko obrzęków.

- Wyroby kompresyjne – terapia uciskowa z użyciem rajstop, pończoch lub podkolanówek przeciwobrzękowych wspomaga przepływ krwi i limfy.

- Tabletki z diosminą – stosowane są one w celu redukcji objawów niewydolności krążenia żylnego.

- Drenaż limfatyczny – jest to rodzaj masażu używanego w celu usuwania nagromadzonej chłonki.

Opuchlizna nóg – kiedy udać się do lekarza?

W większości przypadków jednorazowa opuchlizna nóg nie wymaga konsultacji lekarskiej, natomiast wtedy, gdy problem ten nawraca, warto skontaktować się z lekarzem, by przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę.

Jeśli puchnięcie nóg i stóp następuje bardzo szybko, towarzyszą mu także objawy takie jak bolesność, wrażliwość i ocieplenie kończyny, gorączka i stany podgorączkowe, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą one wskazywać na rozwijającą się zakrzepicę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.