- today
- label News
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 91 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Widoczne na piersiach blizny po operacjach, na przykład mastektomii albo powiększeniu piersi, mogą być nie tylko problemem estetycznym, ale też powodować swędzenie, ciągnięcie i ograniczoną ruchomość rąk i tułowia. Jak postępować z bliznami po operacji piersi?
Pielęgnacja rany po operacji piersi
Aby blizny na piersiach po operacji były jak najmniej widoczne i nie powodowały nieprzyjemnych dolegliwości, ważne jest odpowiednie pielęgnowanie rany po operacji. Należy wówczas postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Rana po zabiegu powinna być chroniona z użyciem jałowego, oddychającego opatrunku, który powinien być regularnie zmieniany co 1-2 dni. Należy wtedy również oczyszczać ranę, aby zmniejszyć ryzyko jej infekcji.
Nie należy również wystawiać rany na działanie wilgoci – zamiast kąpieli zaleca się krótkie prysznice.
Szwy na ranie po operacji piersi najczęściej zdejmuje się po 10-14 dniach od przeprowadzenia zabiegu, chyba że zastosowano podczas niego nici rozpuszczalne. Od tego momentu następuje proces formowania się blizny. Najważniejsze znaczenie ma okres pierwszych miesięcy, natomiast ostateczny wygląd blizna uzyskuje po około 2 latach.
Nawilżanie i natłuszczanie blizny
Po zdjęciu szwów blizny na piersiach powinny być regularnie nawilżane i natłuszczane, ponieważ nadmierna suchość skóry może spowodować zaburzenia procesu bliznowacenia.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje preparatów przeznaczonych do pielęgnacji blizn, które zawierają w składzie substancje takie jak alantoina, heparyna, witamina E, kwas hialuronowy, wyciągi z rumianku, cebuli, wąkrotki azjatyckiej, morwy czy aloesu.
Preparaty i opatrunki silikonowe blizny na piersiach
Bardzo dobre efekty daje również stosowanie środków na bazie silikonu, który skutecznie chroni blizny i sprzyja prawidłowym procesom bliznowacenia.
W sprzedaży można znaleźć specjalne żele na blizny, które bazują na silikonie i szybko zasychają na skórze i tworzą nieprzepuszczalną dla wody powłokę, a także opatrunki silikonowe na blizny, które mają różne kształty, na przykład prostokątów albo kotwic do umieszczenia pod piersią.
Dla uzyskania lepszych efektów opatrunki silikonowe i preparaty na bazie silikonu można łączyć ze stosowaniem odzieży kompresyjnej.
Terapia blizny
Jako leczenie blizn po operacji piersi poleca się przede wszystkim ich mobilizację, czyli odpowiednie masaże, które mają na celu rozruszać bliznę i dzięki temu sprawić, że będzie ona bardziej elastyczna, gładsza i miękka.
Mobilizacja blizny polega przede wszystkim na wykonywaniu odpowiednich ruchów o charakterze głaskania, rozcierania oraz rozciągania. Właściwe techniki postępowania może wtedy zaprezentować fizjoterapeuta.
Taka terapia blizny powinna być prowadzona przez około 6 miesięcy, 3-4 razy w ciągu dnia.
Fizjoterapia
Bardzo dobre efekty niesie również za sobą terapia manualna, czyli rodzaj fizjoterapii, dzięki której można zapobiegać ograniczeniom w ruchomości kończyn górnych.
Taka terapia blizny prowadzona jest w gabinetach fizjoterapeutycznych i polega ona na terapii tkanek miękkich, w tym mięśni i powięzi, a także terapii stawów, dzięki czemu można poprawić ruchomość rąk i zmniejszyć dolegliwości.
Zabiegi zmniejszające blizny na piersiach
Do dyspozycji są również różnego rodzaju zabiegi redukujące widoczność blizn na piersiach, które można wykonać w gabinetach medycyny estetycznej i salonach kosmetycznych.
Bardzo dobre rezultaty przynoszą między innymi zabiegi wykorzystujące laser CO2 na blizny, zabiegi mezoterapii oraz zabiegi na bazie osocza bogatopłytkowego i sterydów. Tego rodzaju zabiegi mogą znacznie zredukować widoczność blizn, także tych starszych.
Komentarze (0)